ACL Tekirdağ Fren Test - Disk Fren Bakımı Balata Değişimi Bakım ve Ekspertiz Hizmetleri

çorlu haberleri iş ilanları çerkezköy haberleri iş ilanları tekirdağ haberleri

ACL Tekirdağ Fren Test - Disk Fren Bakımı - Balata Değişimi Ekspertiz Hizmetleri

Fren Test

      TUV Türk onaylı fren test cihazı ile araçlarınızın frenlerini test ediyoruz muayenede kötü bir sonuçla karşılaşmanızı engelliyoruz.

     Aracınızın en önemli bölümlerinden biri fren sistemidir. Bir araçta fren sistemi ne kadar etkiliyse o araç da o kadar güvenlidir. bütün modern araçlarında disk frenler kullanılır. Frene bastığınızda sistemdeki hidroliğin yerini değiştirmiş oluruz, bu değişim fren disklerine bir piston yardımıyla basınçuygular araç disk üzerindeki sürtünme kuvvetinin etkisiyle yavaşlar. Disk frenler arabada önde yer alır ancak günümüzde dört tekerlekte de bu tip frenler kullanılmaya başlanmıştır. 

Disk Frenler

     Frenler kaliper, piston, balatalar, disk ve bağlantı noktalarından oluşur. Fren pedalına bastığımızda sistemdeki hidroliği boruya iteriz.boru içerisindeki sıvı ince bir geçitten kaliperlerin arasındaki balata pistonuna iletilir. Ayağınızla fren pedalına uyguladığınız 2 kiloluk bir kuvvet ile, dar kesitli olan kanal ağzından sıvının pistona genişleyerek iletilmesini sağlar ve bunun neticesinde 2 tonluk bir basınç oluştur. Çünkü uygulanan kuvvet civarı piston üzerinde çok daha geniştir ve sıvılar üzerine uygulanan basıncı her noktaya eşit ilettiğinden büyük bir kuvvet ile piston ilerlemeye zorlanır. Pistonun ucunda ve diskin arka tarafında bulunan balatalar ile disk sanki pres ile sıkılıyormuş gibi basınca maruz kalır.

Fren bakımı

     Araçların her periyodik bakımında Fren sisteminin elemanları kontrol edilmeli ve tekrar ayarlanması gerekmektedir. Disk ve kampanalarda çizik ve hasar oluşumunda torna edilmektedir ve yeni balata ile montajı yapılmaktadır. Her iki Yılda bir veya 20bin KM'de hidrolik sıvısının değiştirilmesi gerekir.